Marmoleum - vlastnosti, výhody a nevýhody

Marmoleum neboli přírodní linoleum se často zaměňuje s PVC. Jedná se ale o zcela odlišný materiál. Mezi přírodní suroviny, ze kterých se linoleum vyrábí, patří lněný olej, pryskyřice, kalafuna, korkové a dřevité moučky, pigmenty, minerální plniva, vápenec a juta. Podle procentuálního zastoupení jednotlivých složek se mění i vlastnosti podlahy. Marmoleum bývá položeno na jutové tkanině nebo na plátěné podložce. Pokud se dobarvuje, používají se výhradně přírodní barviva.

Marmoleum Forbo

Výhody marmolea

Marmoleum je ideální pro všechny zastánce ekologie. Je vyrobeno pouze z přírodních surovin, jistotou je absolutní absence chemikálií. Pokud doslouží, je možné jej biologicky odbourat. Nedojde tedy k narušení životního prostředí. Nabízí dobrou odolnost vůči opotřebení a poškození a dlouhou životnost. Je rezistentní vůči vodě a vlhkosti. Dobře tlumí hluk. Je probarvené v celé vrstvě, díky čemuž si uchovává neměnný vzhled. Marmoleum rychle dosahuje pokojové teploty a zvyšuje tak pocit tepla místnosti. Je ideální pro děti, které trápí alergie nebo astma, má totiž antibakteriální vlastnosti. Díky přirozeně antistatickému povrchu se dobře udržuje. Marmoleum můžete položit na podlahové topení. Pokud dojde k výraznému poškození, je možné marmoleum místně opravit.

Marmoleum Harlekino Sotto

Nevýhody marmolea

Aby vám podlaha z přírodního linolea vydržela dlouho krásná, musíte o ni pravidelně pečovat. Ve frekventovaných prostorech je nutné časté voskování. Marmoleum je náročnější na podkladový povrch. V žádném případě nesmí být vlhký, došlo by k deformaci podlahy. Stejně tak, pokud se rozhodnete pro plovoucí konstrukci, musíte být opatrní na vlhkost. Podlaha je na ni citlivá. Pokládka je oproti jiným podlahovým krytinám náročnější.

Marmoleum Forbo Silver Shadow

Jak o marmoleum pečovat?

Dlouholetou životnost přírodního linolea můžeme podpořit vhodnou péčí. Zcela postačí, pokud jej budete utírat na sucho a podle frekvence užívání jednou až dvakrát týdně použijete čistou vodu bez chemických prostředků. Pokud voda nestačí, vyzkoušejte některý ze speciálních čisticích prostředků, které jsou vhodné přímo pro přírodní linoleum. Agresivní čisticí prostředky mohou naleptat povrchovou strukturu podlahové krytiny. Následně dochází k pronikání nečistoty do pórů podlahy, které pak lze jen obtížně odstranit.

Prohlédněte si produkty v našem katalogu:

Další články o Marmoleum

Marmoleum click

Údržba marmolea

Údržba marmolea patří mezi jednoduché disciplíny domácího úklidu. Při běžném čištění přichází na scénu jako první prachový mop, případně jemné koště. Pokud má váš vysavač hubici s kartáčkem, nehrozí poškrábání povrchu, můžete podlahu tedy i vysát. V této první fázi odstraníte z povrchu marmolea pevné částice, tzv. volnou špínu. Dalším krokem, který vede k dokonalé čistotě vaš..

celý článek

Marmoleum click

Jak se vyrábí marmoleum

Marmoleum (přírodní linoleum) je zcela přírodním materiálem. Vyrábí se z pryskyřice, vápence, dřevité nebo korkové moučky, juty, přírodních barviv a lněného oleje. Jeho hlavní složkou je lněný olej, který se získává ze lnu a rozpouští se s borovicovou pryskyřicí. Lněný olej také této podlahové krytině dal její jméno. Název je totiž odvozen z latinských výrazů len (linum) a ol..

celý článek

Marmoleum click

Jak na pokládku marmolea?

Marmoleum se vyrábí ve dvou variantách. První jsou široké pásy a druhou je plovoucí zámkový systém v podobě dílců nebo lamel. Oba typy vyžadují rovný, suchý, čistý a hladký povrch. Nesmí se na něm vyskytovat pohyblivé části. Pásy se připevňují celoplošným lepením a spojují se pomocí svařovací šňůry. Sváry jsou vodotěsné a zvyšují odolnost podlahy. Sváry je možné barevně.....

celý článek
Zobrazit další články
zavřít

Kontaktní formulář