Marmoleum

Marmoleum je zcela přírodním materiálem. Jeho složení je pestré. Vyrábí se ze lněného oleje, pryskyřice, kalafuny, korkové a dřevité moučky, minerálních plniv, vápence a juty. Pro barvení se využívají přírodní pigmenty. Podkladovou vrstvu tvoří juta nebo plátěná podložka. Jako přírodní materiál je marmoleum vhodné pro astmatiky a alergiky. Přírodní linoleum, jak se jinak marmoleu říká, nabízí dobrou odolnost vůči poškození. Při správné péči potěší dlouhou životností. Jeho předností je antistatický povrch, který napomáhá snadné údržbě. Vyrábí se ve formě rolí a lamel. Instalace lze provést celoplošným přilepením k podkladu nebo plovoucím způsobem. Pokládka se musí provést na vyrovnaný a hladký povrch, jinak by se nerovnosti mohly časem protlačit na povrch podlahy.

Rady a tipy pro výběr marmolea

Marmoleum click

Údržba marmolea

Údržba marmolea patří mezi jednoduché disciplíny domácího úklidu. Při běžném čištění přichází na scénu jako první prachový mop, případně jemné koště. Pokud má váš vysavač hubici s kartáčkem, nehrozí poškrábání povrchu, můžete podlahu tedy i vysát. V této první fázi odstraníte z povrchu marmolea pevné částice, tzv. volnou špínu. Dalším krokem, který vede k dokonalé čistotě vaší podlahy, je vytírání. Můžete použít vlhký mop nebo hadr. Pokud není podlaha příliš znečištěná, vytírejte pouze čistou vodu. Při silnějším ušpinění použijte čisticí prostředek, který se přidává do vody.

celý článek

Marmoleum click

Jak se vyrábí marmoleum

Marmoleum (přírodní linoleum) je zcela přírodním materiálem. Vyrábí se z pryskyřice, vápence, dřevité nebo korkové moučky, juty, přírodních barviv a lněného oleje. Jeho hlavní složkou je lněný olej, který se získává ze lnu a rozpouští se s borovicovou pryskyřicí. Lněný olej také této podlahové krytině dal její jméno. Název je totiž odvozen z latinských výrazů len (linum) a olej (oleum) – tedy linoleum.

celý článek

Marmoleum click

Jak na pokládku marmolea?

Marmoleum se vyrábí ve dvou variantách. První jsou široké pásy a druhou je plovoucí zámkový systém v podobě dílců nebo lamel. Oba typy vyžadují rovný, suchý, čistý a hladký povrch. Nesmí se na něm vyskytovat pohyblivé části. Pásy se připevňují celoplošným lepením a spojují se pomocí svařovací šňůry. Sváry jsou vodotěsné a zvyšují odolnost podlahy. Sváry je možné barevně...

celý článek

Marmoleum click

Marmoleum - vlastnosti, výhody a nevýhody

Marmoleum neboli přírodní linoleum se často zaměňuje s PVC. Jedná se ale o zcela odlišný materiál. Mezi přírodní suroviny, ze kterých se linoleum vyrábí, patří lněný olej, pryskyřice, kalafuna, korkové a dřevité moučky, pigmenty, minerální plniva, vápenec a juta. Podle procentuálního zastoupení jednotlivých složek se mění i vlastnosti podlahy. Marmoleum bývá položeno na jutové tkanině nebo...

celý článek
Zobrazit další články

zavřít

Kontaktní formulář